You are currently viewing Pierwsze ćwiczenia mówienia – trening żucia i gryzienia dla dzieci

Pierwsze ćwiczenia mówienia – trening żucia i gryzienia dla dzieci

Gryzienie i żucie twardych pokarmów jest bardzo ważne już od początku rozszerzania diety dziecka, ponieważ ma bezpośredni wpływ na prawidłowy rozwój twarzoczaszki malucha.

Mięśnie i struktury, które są aktywne podczas gryzienia to te same elementy, które kształtują rozwój aparatu artykulacyjnego u dzieci.

Innymi słowy: podczas jedzenia twardych pokarmów maluchy wykonują pierwsze ćwiczenia stymulujące rozwój mowy!

Brak lub niewystarczająca ekspozycja na trening żucia i gryzienia może dodatkowo zaburzyć proces kształcenia się prawidłowego zgryzu oraz toru oddechowego, co niesie za sobą ryzyko kolejnych zaburzeń w ogólnym rozwoju dziecka.

Bardzo ważne aby rodzice mieli świadomość, że jeśli ich dziecko chronicznie oddycha przez usta, to powinni jak najszybciej skonsultować się z logopedą lub neurologopedą , ponieważ taki nieprawidłowy tor oddechowy może mieć ogromny wpływ na zaburzony rozwój dziecka (od częstych infekcji, przez problemy z rozwojem mowy, po zmiany anatomiczne twarzy i całej postawy ciała!).

 

Witaminowe rollsy są naturalną alternatywą dla gumowych gryzaków, rurek i skórek od chleba powszechnie wykorzystywanych w terapiach logopedycznych.

Gryzienie i żucie rollsów daje okazję do trenowania:

  • ruchów bocznych języka,
  • odgryzania i nagryzania,
  • prawidłowego sposobu połykania,

Coś jeszcze? O dużo więcej!

  • wspomaganie prawidłowej pracy mięśni żuchwy
  • usprawnienie pracy zespołu językowo-osiowego (Twój logopeda wie o co chodzi J)
  • pomoc w utrzymaniu odpowiedniej pozycji spoczynkowej języka i wykształceniu prawidłowego toru oddechowego (Twoje dziecko powinno oddychać TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZEZ NOS!).

 

Jak prawidłowo wykorzystać rollsy do treningu żucia i gryzienia?

Przede wszystkim podejdź do sytuacji na luzie: nie zmuszaj do niczego, pozwól żeby dziecko samo wybrało kolor/smak, jaki chce wypróbować, jeśli ma wątpliwości postaraj się stworzyć wokół treningu zabawę, zaciekawić dziecko, np. „zobacz, rolls wygląda jak luneta! Spróbujesz przez nią spojrzeć?”.

Kiedy dziecko będzie już chętne do treningu, możesz pokazać na sobie jak wygląda gryzienie i żucie – czym różnią się od siebie, tak aby maluch rozumiał o co go prosisz.

Zatem przechodzimy do treningu!

Dziecko powinno wkładać rollsa do buzi „z boku” – na zęby przedtrzonowe i NAGRYZAĆ rollsa kilkakrotnie aż do momentu odgryzienia kawałka.

Uwaga! Nie pozwól maluchowi na szarpanie/odrywanie rollsów! To nieprawidłowy ruch, który zaburza całą koncepcję treningu!

Następnie przechodzimy do żucia, czyli rozdrabniania kawałków w buzi (lub rozgniatania dziąsłami, jeśli jeszcze nie ma wszystkich zębów J). Jeśli rollsy przyklejają się do zębów/podniebienia TO WSPANIALE! Język, który będzie pracował przy odklejaniu i wyciąganiu kawałków spomiędzy zębów też się wzmocni a to nasz cel. Możesz cały czas aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniu, kibicując maluchowi, gryźć razem z nim udając różne zwierzęta, pytać czy zauważa zmianę konsystencji rollsa (rollsy po kontakcie ze śliną zamieniają się w glutka) lub czy wyczuwa strukturę (truskawkowe rollsy mają malutkie, przyjemne pesteczki).

Entuzjazm zawsze pomaga!

To samo powtarzamy nagryzając rollsa zębami po drugiej stronie – zachowując symetrię ćwiczeń (jeśli neurologopeda nie zaleci inaczej). Koniecznie sprawdź też artykuł odnośnie BLW. Jest tam kilka wartościowych zasad o diecie dla niemowląt oraz pomysłów na produkty BLW.

Daj znać jak sobie radzicie z treningiem oznacz nas na Instagramie @witam_rollsy lub wyślij zdjęcie. Chętnie zobaczymy Wasze postępy!

Dodaj komentarz